Azıcık bekleyiver...

2 Şubat 2021

İranlı Hekimlerin Gözüyle MİZAÇ BİLİM

Yazar: Farzaneh ZANJANBAR

Yayınevi: Ekin Yayınevi

Sayfa: 160

Yorum: Dört tür mizacı: Sevda, Safra, Balgam ve Kan (Dem) mizaçlarını sade bir dille anlatıyor.Mizaç bilimiyle alakalı yazılmış çok az kitap var. Kapsamlı bir şekilde mizaç bilimini anlatan kitaba henüz denk gelmedim. İnsanın kendi mizacını bilmesi gerçekten çok önemli bir şey. Balgam mizacı olduğumu öğrendiğimden beri beslenmeme daha çok dikkat ediyorum. Sizin de bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Bu kitap Mizaç Bilimine ilişkin temel bilgiler ve yaşam kalitesini artırıcı bilgiler içermektedir.
Sağlık ve hastalıklara ilişkin farklı bir bakış açısı sunan bu kitapta tedavisinin olmadığını düşündüğünüz diyabet, romatizma, tansiyon ve MS gibi bazı hastalıkların nasıl oluştuğu ve tedavileri ile ilgili kolaylaştırıcı hususlar hakkında bilgiler bulacaksınız.
Mizaç bilimi yeni bir disiplin değildir. Hipokrat öncesinden İbni Sina’ya kadar tarihin en büyük hekimlerinin kullandığı bir yöntemdir. Çağımızda modern tıbbın gösterdiği gelişmeler, tamamlayıcı metodlar ve geleneksel tıp alanındaki araştırmalar ve gelişmeler, hem sağlıklı yaşamak için, hem de hastalıkların tedavisi için değişik metodların oluşmasını sağlamıştır. Ancak aynı şartlara maruz kalan insanların aynı hastalıklara yakalanmaması veya aynı teşhis konduğu ve aynı tedavi yöntemleri denendiği halde aynı sonuçların alınmaması, insanın yaratılışındaki mükemmelliği ve çeşitliliği göstermektedir.
Mizaç Bilimi kitabı, tamamlayıcı metodlar içeren bir kitap değildir. Bu kitap, tedavi yöntemlerinin, kişinin mizacı dikkate alınarak uygulandığında daha başarılı olabileceğini anlatmaktadır.
Mizaç bilimi size sadece sağlıklı yaşamayı ve hastalıkların nasıl tedavi edilebileceğini göstermez. Bu kitapta yaşamın temeli olan mizaçların, insan sağlığına ve yaşamına etkisi anlatılmaktadır.

Posted in Kitap YorumTaggs: